Ponovitev seminarja: Novosti na področju sodobnih sistemov napajanja, oskrbe in nadzora nad električno energijo

Vabljeni na ponovitev seminarja

Novosti na področju sodobnih sistemov napajanja, oskrbe in nadzora nad električno energijo

Seznanite se z aktualnimi vprašanji, povezanimi z novostmi na področju standardov in gradnje NN sestavov, sistemov napajanja in učinkovitega gospodarjenja z energijo. Seminar je namenjen elektroprojektantom in vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z dimenzioniranjem in izbiranjem nizkonapetoste stikalne opreme in naprav, ki ustrezajo veljavnim standardom.

V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na seminarju pridobili 2 kreditni točki iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.

Vljudno vas vabimo, da se udeležite ponovitve strokovnega seminarja 

v četrtek, 13.10.2022 ob 9. uri v seminarski dvorani hotela Salinera, Strunjan 14, 6320 Portorož

  

Prijavite se na seminar 

Program

08.30–09.00

Registracija udeležencev in čas za jutranjo kavo

 
09.00–09.15

Uvodni pozdrav

mag. Samo Ceferin
09.15–09.30

Novosti na področju standardov in gradnje NN sestavov s preverjeno zasnovo 
NN sestavi s preverjeno zasnovo in certifikatom so zanesljiv element napajalnih sistemov. Ker se standardi dopolnjujejo, se z njimi razvijajo tudi sistemi zasnove in izdelave NN sestavov ter dodajajo novi gradniki.

Dane Halič
09.30–10.30

NN zaščitne naprave z možnostjo spremljanja parametrov tokokrogov
Moderni napajalni sistemi poleg varovanja porabnikov in napajalnih tokokrogov zahtevajo tudi spremljanje parametrov tokokrogov. Z digitalizacijo različnih procesov se osnovni gradniki napajalnih sistemov poleg svoje zaščitne funkcije spreminjajo v naprave, preko katerih spremljamo in zbiramo različne informacije. S tem namenom so v odklopnikih integrirani elementi, ki omogočajo spremljanje parametrov in njihovo posredovanje na nadzorne sisteme. S tem pa sodobne zaščitne naprave ne le ščitijo opremo in sisteme pred škodljivimi pojavi, ampak omogočajo tudi napredno upravljanje z energijo in enostavnejše ter varnejše vzdrževanje celotnih napajalnih sistemov.

Vasja Škerjanec
10.30–10.45

Odmor 

 
10.45–11.00

Nadzorni modul napetosti in frekvence kot varna rešitev za priključevanje naprav v javno omrežje 
S povečevanjem števila manjših proizvodnih naprav električne energije, so bila sprejeta sistemska obratovalna navodila za distribucijski sistem električne energije (SONDSEE). Za priključitev na distribucijski elektroenergetski sistem so na ločilnem mestu zahtevane zaščitne naprave. Parametriranje teh naprav je skladno z zahtevami s soglasja distributerja. Kalibriranje zaščitne naprave in izdelava poročila je osnova za priključitev proizvodne naprave na distribucijsko omrežje.  

Rok Hrastnik
11.00-11.30

EMS kot ključni gradnik učinkovitega gospodarjenja z energijo
Energy Monitirong System (EMS) postaja vse pomembnejše orodje v sistemih za nadzor in upravljanje z energijo. Zahteve generirajo vedno večje zahteve po zanesljivosti oskrbe z energijo in naraščajoča cena energentov. Za izgradnjo celovitega in učinkovitega EMS sistema je potrebno izvesti vse od merjenja energetskih tokov (KEM) do celovite vzpostavitve sistema vključno s KPI parametri, na osnovi katerih se izvaja spremljanje porabe energije.

Matija Kovačič,
mag. Samo Ceferin
11.30-11.45

Dobre prakse izvedb na sistemih energetike 
Elektroenergetski sistemi doživljajo z uporabo novih virov proizvodnje na eni strani in novimi porabniki na drugi strani velike spremembe. Najzahtevnejši sistemi elektroenergetskega napajanja so potrebni v objektih kritične infrastrukture in zahtevnih industrijskih porabnikov. Napajanje mora biti v takšnih primerih izvedeno na način, da v primeru okvare enega sistema ali gradnika ne pride do izpada napajanja  kar je določeno s TIA-942 normo, ki določa štiri ravni napajanja TIER. Primeri dobrih praks npr. ELES Beričevo, Telekom, NEK, TEŠ….

Slavko Munih,
Ladislav Kolednik
11.45–...

Čas za diskusijo in prigrizek

 

Udeležba in prijava

Seminar je brezplačen za vse udeležence, potrebne pa so predhodne prijave preko spodnjega obrazca. 

Prijavite se na seminar