Uporabnost peščenih filtrov s kontinuiranim delovanjem pri pripravi pitne vode

Uporabnost peščenih filtrov s kontinuiranim delovanjem pri pripravi pitne vode

24. 06. 2024

Prelomnica v tehnologiji filtriranja vode

Uporabnost peščenih filtrov s kontinuiranim delovanjem pri pripravi pitne vode

Peščeni filtri s kontinuiranim delovanjem predstavljajo prelomnico v tehnologiji filtriranja vode. Inovativna zasnova omogoča hkratno delovanje in pranje filtra, kar pomeni, da je prefiltrirana voda vedno na voljo, saj se proces filtriranja ne prekine.

Glavne operativne prednosti filtra so:

  • filtrirana voda je stalno na razpolago
  • kakovost filtrirane vode je stalna
  • padec tlaka na filtru je majhen (do 1,5 mVS)
  • filter ne potrebuje črpalk in ventilov za povratno pranje
  • obdelava izrabljene pralne vode je enostavnejša, ker zaradi stalnega enakomernega pretoka pralne vode ni potrebna hidravlična izravnava.

Stalna prisotnost mikrobiološke kulture

Ključna prednost teh filtrov je v razvoju in stalni prisotnosti mikrobiološke kulture na filtrnih zrnih. Zaradi neprekinjenega pranja se mikrobiološka kultura lahko optimalno razvije, medtem ko pri običajnih peščenih filtrih povratno pranje pogosto uniči to koristno kulturo. Ta mikrobiološka kultura ne le pomaga pri odstranjevanju delcev, ampak tudi izvaja mikrobiološko čiščenje vode. To vključuje nitrifikacijo (odstranjevanje amonija in organskih snovi) ter denitrifikacijo (odstranjevanje nitrata).

Kontinuirani peščeni filtri so se v začetku uporabljali predvsem za čiščenje odpadne vode. V zadnjem času se vse bolj uveljavljajo tudi za pripravo pitne vode. Obstajajo tudi obetavni indici, da mikrobiološka kultura pomaga odstranjevati sledove težkih kovin, kar bi lahko bilo izjemno koristno pri pripravi pitne vode iz rek.

Kot filtrno polnilo se poleg kremenčevega peska lahko uporabi tudi granulirano aktivno oglje. Filtri so lahko izdelani iz nerjavnega jekla ali v obliki betonskega bazena. 

Delovanje kontinuiranega peščenega filtra

Vstopna voda priteče v spodnji del peščenega sloja. Zvezdasti distributor skrbi za enakomerno porazdelitev. Filtriranje poteka od spodaj navzgor. Pesek, ki se nasiti z umazanijo, se iz spodnjega konusa z zračno črpalko transportira na vrh, kjer se v pralniku peska protitočno opere s prefiltrirano vodo in pade na vrh filtrnega sloja. Pralna voda odteče preko vrha v odtok. Nadzorna avtomatika vklaplja pranje glede na vstopni tlak in časovni interval.

  

Filter optimalno deluje pri hitrostih filtracije od 8 do 11 m/h. Največja še uporabna hitrost je 14 m/h. V tabeli so podani pretoki filtra premera 2,5 m pri omenjenih hitrostih filtriranja.

    Min Maks MaksMaks
Pretok vode m3/h 41 56 71
  l/s 11,3 15,5 19,7
Hitrost filtriranja   8,0 11,0 14,0

Ne spreglej


Nazaj
Delite na socialnih omrežjih:

Naročite se na e-novice