Protipoplavna zaščita komunalne infrastrukture

Protipoplavna zaščita komunalne infrastrukture

04. 09. 2023

Za nemoteno zagotavljanje oskrbe s pitno vodo

Protipoplavna zaščita komunalne infrastrukture

V avgustovskih poplavah v Sloveniji se je pokazalo, da je veliko komunalne infrastrukture podvržene vplivom poplav, ki so posledica povišanja vodotokov. Zaradi višjih nivojev rek se pojavljajo vdori tujih vod v različne objekte. Poleg padavinskih vod pa je v letošnjem letu svojo moč pokazalo tudi morje, ki je zaradi kombinacije visokega plimovanja in vetra poplavljalo nižje ležeče objekte, med njimi tudi infrastrukturne.

Za preprečitev poplavljanja objektov so mogoči naslednji ukrepi:

  • Določitev poplavnih območij in umestitev objektov izven teh območij
  • Dvig objektov na poplavnih območjih
  • Izvedba zelenih objektov za preprečitev poplav
  • Protipoplavni zidovi ali premični protipoplavni objekti
  • Zaščita objektov s protipoplavnimi ukrepi
  • Uporaba protipoplavnih opozorilnih sistemov
  • Izobraževanje o posledicah poplav
  • Upravljanje z vodami in rekami

V Sloveniji je večina komunalne infrastrukture že zgrajena, zato se lahko osredotočimo na ukrepe za zmanjšanje škode zaradi poplav.

Na komunalni infrastrukturi so možni naslednji ukrepi:

  • Vgradnja protipoplavnih in protivzgonskih pokrovov:
    Na kanalizacijskih sistemih so vgrajeni protipoplavni in protivzgonski pokrovi, ki preprečujejo vdor tuje vode v kanalizacijski sistem in omogočajo večjo prepustnost sistema. Pokrovi Huber SD7 so standardno protipoplavno in protivzgonsko odporni. Za nadomestno vgradnjo so potrebni manjši gradbeni posegi.

  • Vgradnja protipoplavnih vrat:
    Poplavna voda je vedno onesnažena voda, zato je pomembno zavarovati infrastrukturne objekte pred vdorom (vodohrani, črpališča pitne vode, dezinfekcija pitne vode). Vgradnja protipoplavnih vrat Huber TT omogoča zaščito pred poplavami, lahko jih vgradimo tudi v obstoječe objekte. Za prezračevanje poskrbi zračni filter Huber BLA, ki preprečuje vdor onesnaženega zraka v vodno celico.

  • Vgradnja nepovratnih loput:
    Pri iztokih meteorne ali fekalne kanalizacije v reko ali morje je pomembno preprečiti vdor povišanih vod v kanalizacijski sistem. Pri protipoplavnem sistemu je potrebno natančno določiti lokacijo nepovratnih loput, pri tem pa tudi upoštevati hidravlične izgube in in zaščito pred glodalci. Priporočamo bgu nepovratne lopute iz nerjavečega jekla, ki imajo konstantno karakteristiko skozi celotno življenjsko dobo. Lopute se lahko namestijo tudi na prelive in se prilagajajo obstoječi infrastrukturi.

Omenjeni izdelki so samo predlogi sanacij na obstoječi infrastrukturi, pri novih objektih je potrebno upoštevati celostne rešitve.

Dodatne informacije

Ne spreglej


Nazaj
Delite na socialnih omrežjih:

Naročite se na e-novice